Zmiany w przepisach dotyczących segregacji odpadów
W dzisiejszych czasach nikomu nie trzeba przypominać o tym, jak istotna jest prawidłowa segregacja śmieci. To właśnie dzięki niej dbamy o czystość gleby oraz powietrza, a także dobry stan wód powierzchniowych i podziemnych.
Niestety, wiele osób wciąż nie wie, jak prawidłowo należy segregować odpady. Sytuacji tej nie poprawiają również ciągle wprowadzane nowe zasady dotyczące prawidłowego składowania śmieci. Dlatego też tak istotnym elementem naszego życia społecznego powinna być gruntowna edukacja ekologiczna w zakresie prawidłowego zarządzania odpadami w gospodarstwie.
Nowe zasady segregacji odpadów
Liczne zmiany przepisów związanych z segregacją śmieci dyktowane są koniecznością dostosowania naszego kraju do obecnych wymogów europejskich. Do tej pory system segregacji śmieci w kraju był bardzo niejednolity, co skutkowało tym, że w różnych regionach kraju dochodziło do odmiennych interpretacji przepisów.
Przed wprowadzeniem nowych przepisów odpady zazwyczaj dzielono na trzy podstawowe kategorie, czyli szkło, papier oraz odpady zmieszane, do którego trafiały pozostałe śmieci. Wraz z wprowadzeniem Wspólnego Systemu Segregacji Odpadów (WSSO) odpady będą dzielone na cztery podstawowe frakcje, do których zostaną przydzielone odpowiednie kolory kontenerów na śmieci.
Wedle nowych przepisów odpady będziemy dzielić na następujące kategorie:
-
szkło, które przepisowo będzie trafiać do zielonego pojemnika
-
papier oraz wszelkiego rodzaju tektury będziemy składować w pojemnikach w kolorze niebieskim
-
metale oraz tworzywa sztuczne składowane będą w żółtych pojemnikach
-
pojawia się również kategoria „bioodpadów”, dla których zostanie przeznaczony pojemnik w kolorze brązowym.
Nowe pojemniki na śmieci będą pojawiać się stopniowo już od lutego 2018 roku. Opisane wyżej zmiany mają na celu zmniejszenie występowania zjawiska, jakim są składowiska śmieci, a także umożliwić recykling większej części odpadów.