separator

Informacje: (58) 322 13 52

 

Utylizacja odpadów budowlanych – co należy o niej wiedzieć

budowlane odpady

Odpady budowlane charakteryzują się wyjątkową różnorodnością. Zaliczają się do nich między innymi: folie, styropiany, papy, plastyki, tapety, gruz, puszki po zużytych lakierach i farbach, złom oraz różnorodne laminaty. Wywiezienie takich odpadów do lasu lub wyrzucenie ich do rzeki jest zabronione przez aktualnie obowiązujące przepisy prawne oraz wiąże się z ogromnym zanieczyszczeniem środowiska. W jaki sposób należy utylizować odpady budowlane i o czym warto pamiętać?

Jak prawidłowo utylizować odpady budowlane?

O utylizacji odpadów budowlanych najlepiej pamiętać już na etapie planowania budżetu inwestycji. Zazwyczaj odpowiedzialne są za nią firmy, które przeprowadzają remont. Problem pojawia się jednak w momencie, w którym całość robót została przeprowadzona własnym nakładem sił. W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która podstawi na teren budowy specjalny kontener, a po jej zakończeniu odbierze go. Na współpracę można zdecydować się w dowolnym momencie. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że wysokość opłaty za wypożyczenie kontenera uzależniona jest od czasu, na jaki zdecydujemy się go wynająć. Dobrym rozwiązaniem jest również zakup specjalistycznych worków typu BIG BAG. Worki produkowane są z materiału, który charakteryzuje się wyjątkową odpornością na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu bez najmniejszego problemu można ich używać do składowania odpadów budowlanych. Po zapełnieniu worka, firma, od której został nabyty, zajmie się jego odbiorem i prawidłową utylizacją.

O czym warto pamiętać?

Warto wiedzieć, że na niektórych odpadach budowlanych da się jeszcze nieźle zarobić. Jeżeli w trakcie remontu znajdziemy jakiekolwiek części metalowe lub stalowe, to najlepszym rozwiązaniem będzie wywiezienie ich na złomowisko i sprzedanie. Gruz, dachówki i cegły można na przykład wykorzystać do przebudowy lub oddać je na recykling. Najważniejsze, żeby uruchomić wyobraźnię. Nie wszystkie odpady budowlane trzeba koniecznie utylizować. Czasami wystarczy jedynie odrobina kreatywności, żeby dać na pozór starym i nieprzydatnym rzeczom drugie życie.