separator

Informacje: (58) 322 13 52

 

Remont mieszkania – o czym należy pamiętać planując remont

remont

Generalny remont mieszkania wiąże się z ogromną ilością pracy. Aby o niczym nie zapomnieć, jego przeprowadzenie powinno być poprzedzone wykonaniem dokładnego planu. O czym należy koniecznie pamiętać?

Sprawdź stan instalacji

Niestety w większości przypadków okazuje się, że stare instalacje nie nadają się do dalszego użytku i trzeba je wymienić. Remont to idealna okazja do dokładnego sprawdzenia stanu rur gazowych, wodno-kanalizacyjnych oraz centralnego ogrzewania. Należy przy tym pamiętać, że do instalacji zaliczane są nie tylko rury, ale i pompy, wodomierze, zawory oraz filtry, czyli najogólniej rzecz ujmując wszystkie urządzenia i cała armatura. Warto jednak wstrzymać się z wyrzuceniem starych wanien czy umywalek, ponieważ w odnowionym mieszkaniu mogą one stać się prawdziwymi perełkami. Równie okazale mogą eksponować się stare żeliwne grzejniki. Wystarczy jedynie poświęcić nieco czasu na ich renowację. Okres remontu, to też idealny moment na przyjrzenie się instalacjom elektrycznym. Stary osprzęt, aluminiowe kable i przestarzałe rozdzielnice nie tylko nie spełniają współczesnych norm, ale też mogą okazać się niebezpieczne.

Sprawdź stan tynków i okładzin ściennych

Źle dobrane tynki po pewnym czasie pękają i odpadają od podłoża. W trakcie remontu najlepiej je opukać. Zdecydowanie łatwiej skuć powierzchnię i otynkować ją na nowo, niż bawić się w łatanie powstałych ubytków. Jeżeli na ścianie znajdują się płytki, które chcemy zachować, to warto najpierw sprawdzić, czy trzymają się ścian. Dobrze również zwrócić uwagę na stan fug. Jeżeli ich doczyszczenie jest niemożliwe, to konieczna będzie wymiana. Warto zdawać sobie sprawę, że stare i zwietrzałe fugi pozwalają na przenikanie wilgoci i z czasem zaczynają gnić. Wykonywanie prac remontowych wiąże się z generowaniem dużej ilości odpadów. Oczywiście najtrudniej pozbyć się gruzu, ale sprawy nie ułatwiają również pokruszone płytki łazienkowe, stare meble czy deski. Należy pamiętać, że takich odpadów nie wolno utylizować tradycyjnymi metodami. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc wynajęcie firmy, która specjalizuje się w sprzątaniu po remontach.