separator

Informacje: (58) 322 13 52

 

Wyburzanie ścian – jak bezpiecznie wyburzyć ściany

wyburzenie

Nierzadko zdarza się, że aby przearanżować mieszkanie lub zmienić jego układ konieczne jest usunięcie ściany. Oczywiście jest to możliwe, niemniej jednak należy się najpierw do tej czynności odpowiednio przygotować.

Co należy wiedzieć?

Wydawać by się mogło, że proces wyburzania ścian nie powinien nastręczać zbyt wielu trudności. Jego przeprowadzenie możliwe jest praktycznie w każdym przypadku, niemniej jednak sam zabieg wymaga odpowiedniego przygotowania. Już na samym początku powinniśmy  dokładnie określić z jakiego rodzaju ścianą mamy do czynienia. W zależności od tego, czy jest to ściana nośna, czy działowa konieczne będzie dobranie odpowiednich środków. Ściany nośne są przeważnie o wiele grubsze od ścian działowych, w związku z czym ich wyburzenie może być o wiele trudniejsze. Warto również pamiętać, że usuwanie muru, to ingerencja w konstrukcję budynku, dlatego przed jego wykonaniem należy skonsultować się ze specjalistą – architektem lub inżynierem budownictwa.

Jak przygotować się do wyburzania ścian?

Wyburzanie ścian to proces szczególnie uciążliwy dla mieszkańców. Wpływ na taki stan rzeczy ma oczywiście powstałe w związku z nim zapylenie oraz konieczność późniejszego usunięcia gruzu. Jeszcze przed rozpoczęciem prac należy się do nich odpowiednio przygotować. Konieczne będzie skompletowanie wszystkich niezbędnych narzędzi oraz odpowiednie zabezpieczenie posadzki. W przypadku ścian murowanych dobrze zaopatrzyć się w młot, piłę ręczną lub elektryczną, szlifierkę kątową oraz przecinak. Do rozbioru ścian drewnianych i szkieletowych wystarczy piła ręczna, wyrzynarka, łapka ciesielska oraz dłuto. Podłogę najlepiej zabezpieczyć poprzez obłożenie jej powierzchni kartonami lub płytami drewnopodobnymi.

Jak usunąć gruz?

Jeszcze przed przystąpieniem do prac należy zastanowić się, w jaki sposób usuniemy materiał z wyburzonej ściany. Idealnie jeżeli w pomieszczeniu, w którym chcemy przeprowadzić rozbiórkę, znajduje się okno. W takim przypadku przy jego krawędzi wystarczy zainstalować zsyp, którym później odprowadzimy gruz do uprzednio podstawionych kontenerów.